Nowe narzędzie Atomic Swap pozwoli Ci łatwo wymienić Bitcoin na Monero

Nowe narzędzie testnetowe dla ekosystemu Monero pozwoli inwestorom łatwiej niż dotychczas „zamienić“ XMR na Bitcoin poprzez wykorzystanie sieci atomowej po jej uruchomieniu, współdzielonej przez dewelopera w weekend.

Wymiana BTC na XMR
W opublikowanym w ten weekend poście Reddit, deweloper „h4sh3d“ powiedział, że ich badania nad Monero Atomic Swaps były „teraz zakończone“ i przyniósł ze sobą pierwszy protokół testnetowy do atomowej wymiany Bitcoin i Monero.

Atomic swap jest inteligentną technologią kontraktową, która umożliwia wymianę jednej kryptokuranty na inną bez użycia scentralizowanych pośredników, takich jak wymiany. Po raz pierwszy pojawiły się one we wrześniu 2017 roku, kiedy to, według Akademii Binance’a, dokonano wymiany atomowej pomiędzy Decredem i Litecoinem.

Dzięki nowej implementacji w sieci testowej, użytkownicy zainteresowani wymianą Bitcoin na Monero będą mogli zrobić to płynnie i bez konieczności stosowania procedur KYC lub dostępu do wymiany. Pozwala to na prawdziwą decentralizację i prywatność.

Deweloper odnotował ten proces w poniższych punktach:

1) Monero jest zablokowane w adresie wygenerowanym przez obu uczestników

2) Na początku żaden z uczestników nie ma pełnej kontroli nad adresem; obaj mają tylko połowę klucza prywatnego

3) Dzięki krzyżowemu dyskretnemu logarytmowi równości logarytmów zkp obaj uczestnicy udowadniają sobie nawzajem, że adres w łańcuchu Bitcoin jest powiązany z adresem w łańcuchu Monero

4) Za pomocą skryptów Bitcoin i ECDSA jednorazowo, weryfikowalnie zaszyfrowanych podpisów, jeden uczestnik ujawnia drugiemu swój częściowy klucz prywatny, przejmując Bitcoin Up, umożliwiając drugiemu przejęcie kontroli nad monero

5) Jeśli wymiana zakończy się sukcesem, A ujawnia się B, a jeśli wymiana zostanie anulowana, B ujawnia się A. (Mamy trzeci scenariusz wyjaśniony w artykule, aby wymusić reakcję i uniknąć impasu).

Następne kroki
Następne kroki dla tego protokołu to posiadanie działającej implementacji w sieci mainnet. Jednak deweloper zauważył, że taka „gotowa do użycia implementacja, która jest również solidna i bezpieczna w użyciu, wymaga sporo pracy inżynierskiej“ i chociaż kryptografia nie jest zbyt niejasna, „większość z nich nadal nie ma implementacji“.

Dodali, że opublikują propozycję CCS, aby skłonić zespół do pracy nad implementacją tego protokołu i ostatecznie stworzyć działającego klienta/demona do zamiany Bitcoin i Monero.

W międzyczasie, Monero kontynuuje budowę żelaznych funkcji prywatności i wykorzystania walut dla użytkowników. W zeszłym miesiącu, Andreas Antonopoulos, wybitny zwolennik kryptoanalizy, nawet zauważył, że Bitcoin „nigdy“ nie zobaczy prywatności Monero, ze względu na doskonałą technologię tego ostatniego.